Měsíční dřevo
Image

Hned za moravskými hranicemi je rakouské vinné městečko Poisdorf.

V tomhle městečku je vinotéka a ta je celá celička obložená dřevem. Jako obklad vinotéky a přiléhlých veřejných záchodků je použit modřín. Hned vedle vinic je i na sluneční straně využito této tvarově stálé dřeviny, kdy pro instalaci byla aplikována výběrová oddénková prkna o síle 25 mm.

Image

Je zachován správný a potřebný odstup o ostatních budov.

Modřínová odvětraná fasáda je instalována na objektu, který se nijak netěsní hned vedle jiné budovy. Je tak zajištěno průběžné obtékání fasády větrem, který zajistí, že po případném zvlhčení dřeviny deštěm, dojde následně k postupnému odvanutí relativní vlhkosti, která se vlivem deště na prknech usadila.

Image

Profil připravený pro rychlý odtok vody.

Pokud modřín zmokne a teče po něm při dešti voda, je nutné obkladová prkna profilovat tak, aby voda postupně stekla a neměla možnost se na dřevu zadržet, například na vodorovných plochách bez zkosení. Zde je názorný příklad správného profilování připravovaného řeziva, kdy horní strana prken je zkosená pro odtok vody a spodní strana prkna vůbec neumožňuje možnost vodě někam zatéct.

jak vybírám stromy

Po červeném modřínu a bílé borovici, bílý ryzlink nebo červený svatý vavřinec.

Doporučuji návštěvu této "modřínové" vinotéky. Venku můžete obdivovat, jak její krásné obložení, které je i na přilehlém WC, ale také velmi krásný pohledový krov uvnitř budovy, který je proložen voňavou borovicí. Tuto estetickou lahůdku můžete následně doplnit po nakrmení zrakového smyslu, tekoucí lahůdkou, uspokujující smysl chuťový, při degustaci výborných rakouských vín.