Měsíční dřevo
Image

Nejčastější dotaz. Změní se venku barva ?

Král lesa (modřín) má nažloutlou až načervenalou velmi úzkou běl (okraj prkna nebo fošny). Jádro (vnitřek šířky prkna či fošny) je mohutné červenohnědé až nachově hnědé,což je patrné ihned na čerstvém řezu kmenem. Čím je strom starší, tím je jádro tmavší. Zůstane tento vysoce kontrastní barevný design modřínu zachován při venkovní instalaci i v dalších letech ? Nezůstane. Modřín nádherně tmavne.

Image

Postupně se stává červenohnědým.

Již druhým rokem, kdy se do něj venku opírají sluneční paprsky, fouká na něj vítr a smáčí ho déšť nebo sníh, pozmění zásadně svou původní barevnost a začne postupně krásně tmavnout do červenohněda. Lety postupně získává svou specifickou přírodní patinu. Použitím oleje, např. tungového, se proces změny barvy urychlí.

Image

Příklad po šesti letech.

Nad obcí Heřmanice na severu Čech, je modřínová rozhledna jako okurka, ale spíš jde o krásný mužský penis. Není nijak zvlášť vysoká (23,7 m), takže se na ní dobře leze a má dvoje schody, jako petřínská rozhledna. Jde o mistrovské tesařské dílo firmy TAXUS. Na fotografiích, střídavě běhajících nahoře, je detailně vidět barevná změna modřínu po šesti letech od výstavby v roce 2012.

jak vybírám stromy

Postupná výstavba modřínové rozhledny.

Se svolením pana inženýra Petra Bláhy, jednatele společnosti TAXUS, spol. s.r.o., z Rychnova u Jablonce nad Nisou, Vás mohu níže seznámit s postupným stavěním rozhledny v Heřmanicích. .